E-Devlet’ten Yeni Hizmet: Miras Sorgulama

e-devlet

Geçtiğimiz dönemlerde soy bilgisi sorgulama ve MSB çalışması olan şehit sorgulama gibi iki önemli hizmeti vatandaşların kullanımına sunan e-Devlet, bu kez de miras sorgulama sayfasını devreye aldı. Bu hizmet sayesinde akrabalardan veya tanıdıklardan kimlere miras bırakıldığını sorgulamak mümkün hale geldi.

Veraset ilami sorgulama” başlığı altında sunulan bu sayfayı, T.C. kimlik numarası girerek görüntüleyeceğiniz gibi yakınlarınızın da T.C kimlik numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz. İşte e-Devlet miras sorgulama sayfasının detayları ve nasıl kullanılır sorusunun cevapları.

Veraset İlami Nedir?

Veraset yoluyla kişilerin dilediği kişilere bıraktığı mirasların sorgulanması için e-Devlet bir sayfa hazırladı. Hazırlanan sayfa “Veraset İlami Sorgulama” başlığı altında (Mirasçılık Belgesi) kullanıcılarla buluşuyor. Bu hizmet Adalet Bakanlığı işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.

Sayfada ayrıca şu açıklamaya da yer verilmiştir;

Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

e-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden miras sorgulama nasıl yapılır? Kimlere miras var nasıl sorgulanır? Veraset ilami sayfası nasıl açılır? Veraset ilami yani miras sorgulama sayfasından sorgulama nasıl yapılır merak edenler için araştırdık ve paylaştık. Dedeniz, babanız veya annenin gibi yakınlarınızın kimlik numarası ile miras sorgulaması yapabileceğiniz hizmet detaylarını aşağıdaki şekilde adım adım e-devlet miras sorgulama sayfasından sorgulayın.

  • Öncelikle e-Devlet’e giriş yapın. (turkiye.gov.tr)
  • C kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Arama ekranına “Veraset İlami Sorgulama” yazın veya doğrudan buraya tıklayarak ilgili sayfayı açın.
  • TC kimlik numarasını giriniz.
  • Miras sahipleri eğer miras bırakılmış ise listelenmektedir. Sayfadaki bilgiler doğrultusunda yasal ve adli işlemlere başlayabilirsiniz.
Cevap yaz
Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir