Erkeklerde Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri

türkiye erkek kadın istatistik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre erkeklerin ortalama evlenme yaşı belli oldu. 2017 yılı verileri ele alınarak hazırlanan listeye göre Türkiye genelinde erkeklerin ortalama evlenme yaşı 27.7 oldu. İllere ve Türkiye’nin bölgelerine göre farklılık gösteren evlenme yaşı istatistiklerini detaylarıyla ele aldık.

Erkeklerde ortalama evlilik yaşı kaç? Türkiye’de ortalama evlenme yaşları? Bölgelere göre erkekler ve bayanların evlenme yaşı gibi tüm istatistikleri merak edenler için paylaştık. İşte Türkiye’de ortalama evlenme yaşı istatistikleri.

Erkeklerin ortalama evlenme yaşı kaç?

Türkiye geneli ele alındığında 2017 evlilik verilerine göre erkeklerin evlenme yaşı ortalaması 27.7 oldu. Erkeklerde ortalama evlenme yaşının en yüksek olduğu il 30.6 ile Tunceli oldu. Buna göre erkek evlenme yaşı ortalaması en yüksek il Tunceli diyebiliriz.

Erkeklerde evlenme yaşının en düşük olduğu il ise 25.8 yaş ortalaması ile Niğde ve Şanlıurfa illeri oldu. Bu sonuçlara göre Türkiye’de erkeklerin evlilik yaşı ortalaması en düşük il de Niğde ve Şanlıurfa olarak öne çıkıyor.

Kadınlarda Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri
İlgili Haber Kadınlarda Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri

Evli erkek ve kadınlar daha mutlu

Türkiye’de yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; 2017 yılının mutlu olduğunu ifade eden bireylerin oranı %58 oldu. Erkeklerde mutluluk oranı %53,6 iken kadınlarda bu oran %62,4 oldu.

Evli erkeklerin %55,7’si, evli kadınların %65,2’si mutlu olduklarını ifade ederken evli olmayan erkeklerin %49,1’i, evli olmayan kadınların ise %55,8’i mutlu olduğunu vurguladı.

Cevap yaz
Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir