Türkleri Öldürmenin Serbest Olduğu Ülke

izlanda

Yaklaşık olarak 300 bin nüfusu bulunan ülke İzlanda‘da bir zamanlar Türkleri öldürmenin serbest olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu kişinin bilmediği bir konu geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında dile getirilmesiyle tekrar gündeme geldi. İşte Türkleri öldürmenin serbest olduğu ülke hangisi diyenler için o sorunun yanıtı ve detayları…

Türk öldürmek 1970’lı yıllara kadar serbestti

İzlanda’da bu kararın nasıl alındığını ve nasıl kararın iptal edildiğini araştırdık. Edinilen bilgilere göre Murat Reis önderliğindeki Osmanlı donanması, 1627 yılında yaklaşık 26 günde 500’e yakın İzlandalı’yı esir alır.

Grindavik, Austfiroir ve Vestmannaeyjar gibi şehirlerinde gerçekleşen adam kaçırmaların ardından 1627 yılında İzlanda’ya ayak basan Türk vatandaşlarının öldürülmesi serbest bırakıldı.

İzlanda Bayrağı

İzlanda Bayrağı

Her ne kadar bu yasayı dikkate alarak hiç bir Türk öldürülmemiş olsa da günümüzde de kararın tepkilerini görmek mümkün. Üstelik bu yasa daha sonraki yıllarda unutuldu. Ta ki bir İzlandalı’nın yeniden bu yasayı gündeme getirmesine kadar.

Türklerin öldürülmesini serbest bırakan yasa ne zaman iptal edildi?

Türklerin öldürülmesine serbestlik tanıyan bu yasa 1970’i yıllarda kaldırıldı. Fakat İzlanda’da Grindavik, Austfiroir ve Vestmannaeyjar gibi şehirlerde hala Türkler için Tyrkjaranid yani ‘İnsan çalan Türk’ yakıştırması maalesef yapılabiliyor. Kaynak:hurriyet

Cevap yaz
Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir