Doğum Günleri Gerçekten Kutlu Olsun mu?

kutlama

doğum günüDoğum günleri, hepimizin özel gün olarak kabul ettiğimiz ve yılda bir kez olsun her ne kadar “ben doğum günü kutlamam” diyaloglarına alışkın olduğumuz bir toplum olsak da aslında hep bir beklenti içerisinde olduğumuz günler olduğu ortadadır. Herkesin doğum günleri hakkında beklentisi, düşünceleri ve o gün yaşadığı heyecan farklı olabilmektedir. Ayrıca wikipedia’da doğum günüyle alakalı olarak şu açıklamaya yer verilmiş: “Doğum günü ya da yaş günü, miladi veya herhangi başka bir takvime göre, bir insanın doğduğu gün. Doğum günü kavramı ile genellikle bu günde gerçekleşen kutlamalar da kastedilir. Pek çok kültürde doğum günü kutlamalarına rastlanır.

Bu makalede sizlerle, geçtiğimiz günlerde kutladığımız bir doğum gününde düşündüğüm ve zihnimi oldukça fazla meşgul eden bir konuyu kaleme almak istedim. Bu içeriği okurken odaklanmanızı istediğim tek nokta, bugün yani okuduğunuz an doğum gününüzmüş gibi hissetmenizdir.


Doğum Günümüz Ne Kadar Özel?

Bir insanın doğum gününü yaklaşık 9 milyon kişiyle paylaştığını biliyor muydunuz? Evet o gün hepimiz kendimizin özel olduğunu düşünüyoruz, belki çevremizde bir kaç kişinin daha doğum günü olabiliyor. Ama genel bir ortalamaya alındığında o tek bir günü tam 9 milyon kişi doğum günü olarak kutluyor.

Belki de o 9 milyon kişinin içerisinde en şanslısı sizsiniz ve en güzel sizinki kutlandı. Yada hiç hatırlanmayan bile oldu. Bu günü hatırlanmadım, beklediğim hediyeyi alamadım, yeterli ilgiyi görmedim gibi düşünceleri bir kenara bırakıp farklı bir açıdan bu günü görmeyi deneyelim mi?

Bazıları bugün yatlar, arabalar, pırlantalar ve eşsiz hediyeler aldı, bazılarının ise hiç hatırlanmadı.
Bazıları bugün en lezzetli ve eşsiz doğum günü pastalarını tattı, bazıları açlıktan doğum gününü bile düşünemedi.
Bazıları bugün doğum günü için günler öncesinden rezerve ettiği mekanlarda doğum gününü kutladı, bazıları soğukta sokaklarda elini, tenini ısıtacak, sıcak bir yuvanın özlemiyle gününü tamamladı.
Bazıları bugün doğum günü kutlamalarını ve hayallerini düşünerek evden çıktı, bazıları sağlık sorunları nedeniyle evinden dışarı bile çıkamadı.
Bazıları bugün en arkadaşlarıyla ve sevdiği insanlarla bir araya geldi, bazıları ise en sevdiği insanı kaybetti.
Bazıları bugün anne baba ve kardeşleriyle bir arada bu günü kutladı, bazıları ailesini kaybetti.
Bazıları bugün en mutlu en huzurlu günü ilan etti, bazıları öldü.

Doğum Günü Unutulan İnsanlara

Bugün, sadece senin ve beraberinde yaklaşık 9 milyon insanın daha doğduğu sıradan bir gün. Bırakın kimseler hatırlamasın, bırakın kimseler beklediğiniz hediyeleri almasın, bırakın sıradan bir gün olarak geçirmeye çalışın ve kutlanırsa da tebessümünüz yeterli kılsın. Çünkü her geçen yıl kutladığımız doğum gününde beklentilerimiz artmaya devam edecek, bu da beraberinde hayal kırıklıklarını getirmeye devam edecek.

Bir insanın doğum gününü arkadaşı unutabilir, ailesi belki unutabilir (kardeş sayısı önemli), inanın sevdiği en değer verdiği insan bile unutabilir, unutabiliyor. Hem unutulsun da? Neden unutulmasın ki? Abi ben kendi doğum günümü zor hatırlıyorum, hatta bazen hatırlama sebebim telefonuma operatörlerden gelen doğum günü kutlamaları ve mailime gelen otomatik üyelik mailleri bile olabiliyor. O yüzden bırakın da bugün 9 milyon insanın sıradan bir günü olmaya devam etsin.

Ortak Doğum Günü Sorunumuz

Doğum günleriyle ilgili millet olarak ortak tek sorunumuz, gerçekte doğduğumuz gün ile kimlikte yer alan doğum tarihimizin eşleşmemesidir. Şahsım adına ben artık ayları da aşmış ve yıl farkıyla tutarsız kayıt edilmiş durumdayım 🙂 Bu durumun son yıllarda (teknolojinin gelişimi ve adli işlerin kolaylaştırılmasıyla) daha bir düzene girdiğini söyleyebiliriz.

Neyse bunlar derin mevzular, eğer gerçekten doğum gününüz bugün ise doğum gününüz kutlu olsun.
Kimse kutlamamış olsa bile kutlu olsun.
Eee kutlu oldu mu?

Oldu o zaman bir sonraki makalede görüşürüz.

Paylaş:
Cevap yaz
Benzer konular
  1. Tuba dedi ki:

    En çok da ihtiyacım olan bir günde iki kadar iyi geldi ki bu yazı. Kaleminize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir