Kadınlarda Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri

aile çocuk internet sosyal medya

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kadınların ortalama evlenme yaşı belli oldu. 2017 yılı verileri ele alınarak hazırlanan listeye göre Türkiye’de bayanların ortalama evlenme yaşı 24.6 oldu. İllere ve Türkiye’nin bölgelerine göre farklılık gösteren evlenme yaşı istatistiklerini detayları ile ele aldık.

Kadınların ortalama evlilik yaşı kaç? Türkiye’de ortalama evlenme yaşı kaç? Bölgelere göre erkekler ve kızların evlenme yaşı gibi tüm istatistikleri araştırdık ve merak edenler için paylaştık. İşte Türkiye’de ortalama evlenme yaş istatistikleri.

Kadınların ortalama evlenme yaşı kaç?

Türkiye geneli ele alındığında 2017 evlilik verilerine göre bayanların evlenme yaşı ortalaması 24.6 oldu. Bayanlarda ortalama evlenme yaşının en yüksek olduğu il 28.2 ile Tunceli oldu. Buna göre bayan evlenme yaşı ortalaması en yüksek il Tunceli.

Bayanlarda evlenme yaşının en düşük olduğu il ise 21.6 yaş ortalaması ile Ağrı oldu. Türkiye’de kızların evlilik yaşı ortalaması en düşük il de Ağrı olarak öne çıkıyor.

Erkeklerde Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri
İlgili Haber Erkeklerde Ortalama Evlenme Yaşı İstatistikleri

Boşanma hızının en yüksek olduğu il hangisi?

Boşanma istatistikleri, 2017 yılı verilerine göre; kaba boşanma hızı binde 1,6 oldu. İllere göre incelendiğinde kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il, binde 2,57 ile İzmir oldu. İzmir’i binde 2,51 ile Antalya ve Muğla, binde 2,3 ile Aydın izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu il ise binde 0,2 ile Hakkari oldu.

Cevap yaz
Benzer konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir